23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

AMASYA-SAMSUN HATTINDA KÜLTÜR

                Bir kültür teatisi ve iade-i ziyaret vesilesiyle Samsundayız .Külliye Şiir Akşamları nedeniyle konuğumuz olan  Samsunlu sanatçı dostlarımızın davetine icabet ediyoruz .Sanat kültür gezimize Bandırma Vapuru ve müştemilatıyla başlıyoruz . Cumhuriyetin yiğit kurucusu Mustafa Kemal ve arkadaşlarının anılarını anlatan bir vapurdan başlamak çok güzel oldu . Mustafa Bilir , Neşet Karaçaltı , Kenan Yavuzaslan arkadaşlarımızın güzel mihmandarlığında başlayan geziye , Şahin Göktürk Hocamız da öncülük yaptı . Amasya'daki Cumhuriyet ruhunu burada hissetmedik desek yanlış olur . Amisos ören yeri gezisi ve Amisos Cafe yemek programıyla devam eden gezimiz , sanatçı dostlarla buluştuğumuz Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezindeki  etkinlikle taçlandı .

                Amasya-Samsun hattındaki kültür yolculuğumuzun ana aksını oluşturan etkinlik ; Samsun Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde dört mayıs saat on altı da başladı .Şair Mustafa Bilir abimiz ve Kenan Yavuzaslan ' ın renkli sunumlarıyla başlayan meşk akşamı harika ürün ve okumalarla devam etti . Spontan sanatçı  seçimi ve ara müzikle süslenen sanat akşamı çok güzel ürünlere ev sahipliği yaptı . Salonun avangard duruşu beni etkilemedi  desem yanlış olur .Kırmızı  koltuklar ,  bordo çevre düzeni , ahşap tasarımlar , salona ayrı bir hava katmış . Sevgili Mustafa Ayvalı ve Hüseyin Menç öncülüğündeki Amasyalı sanatçı  dostlar şunlardı  : Akademisyen-Yazar İsa Çolaker , şair Bilen Alpat , şair İsmail Can Karakuş ve değerli eşleri . Öğrencilerimiz  Gökhan Orta , Turgut Büyüksakallı .

                Programın muhtevası oldukça dolgun gerçekleşti . Şiirleriyle :İbrahim Coşar , Haydar Sazlı , Hasan Akbaş , Mustafa Bilir , Kemal Yavuzaslan , Neşet Karaçaltı , Mustafa Ayvalı ,İsmail Can Karakuş , Bilen Alpat ,Aşık Sancak , Haydar Sazlı , İsa Çolaker meşk ortamına neşe kattılar  . Şiir okumalarıyla ; Meral Yaman Arda , Sedagül Aşık , Tuğçe Gün , Gökhan Orta , Turgut Büyüksakallı ayır bir güzellik sundular .Özellikle Meral Yaman Arda Hanımın Cemal Safi okuması ayrı bir tattı . Sohbetleriyle ; Hüseyin Menç , Şahin Köktürk , İsa Çolaker derin bir ufuk turu yaptılar . Saz ve gitarlarıyla ;  Mustafa Bilir Abi ve Kenan  Yavuzaslan unutulmazdı . Yağmur hüznüyle süren program dilek ve temennilerle sürerken , bir başka yerde ve başka konuk şehirlerde buluşmak dileğiyle sona erdi . Mustafa Bilir Abinin kitap kurdu olduğumuz gerçeğinden hareketle takdim ettiği Samsun kent kitaplarına da çok sevindim .Uzun ömürlerin olsun canım abim .

                Dört Mayısta Samsun-Amasya hattında başlayan kültür seramonimiz , benim açımdan çok verimli geçti diyebilirim . Ayağımın tozuyla döndüğüm nezih Samsun seyahatimi , Amasya'daki konferanslarımla birlikte ayrı bir forma taşıdım diyebilirim .Amasya Beldiyesi-Amasya Üniversitesi kurumsal işbirliğiyle geçen sene başladığım konferanslar serime ; Necip Fazıl Kısakürek ve Gençlik konferansımla devam ettim . Allah mahçup etmezse , ilerki yıllarda devam edeceğim .Amasya halkını üniversite ortamıyla buluşturmayı hedeflediğim konferansıma ilgi oldukça yüksekti . Geçen yıl Mehmet Akif Ersoy , bu yıl da Necip Fazıl 'la süren seriyi dilerim aksatmam. Başka kültür abidelerini de konuşmayı  istiyorum. Üniversite salonlarımızda , Okur-Yazar konferansımızla birlikte ikinci faaliyeti yapmış olduk .  Kültür müdürü Enes Tigen , belediye başkan yardımcısı Osman Akbaş ve genç kültür ekibine ayrıca teşekkür ederim .Konferansın bir tekrarını da Merzifon Akif Gülle Kültür Merkezinde , Merzifon Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ve halkına sundum . Bu şansı sağlayan değerli dostum , Doç.Dr . Asım Çoban ve ekibine teşekkür ederim .

                Amasya halkı , dinlemeyi ve sukutu seven bir halk .Onun için etkinliklerin dolu ve canlı geçmesine şaşmıyorum .Üniversitemizin faaliyetleri arasında yapılan Dertli Divani ve mektebi irfan sunumları ayrı bir güzellikti . Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi yardımcı doçentlerinden Nuran Çetin      Hocamın sunduğu Hanım Sahabiler programı da ayrı bir güzeldi . Amasya halkının etkinliklerimize gösterdiği teveccühe ayrıca minnettarım . Demek ki kültürel kotlarımıza uygun milli ve yerel etkili konuşmalarımız takdir görüyor .İmam Hatip Okullarının dalya demesi vesilesiyle yapılan ,'Asımın Neslinden-İmam Nesline Paneli 'de anılmaya değer bir şehir faaliyeti oldu .Mahmut Celalalettin Ökten Hocanın kurucu önder olarak İmam Hatipleri anlattığı konuşma ; Saraydüzü Kışlasında ve nezih bir topluluğa yapıldı . Panelistliğini ; Hüseyin Korkut , İbrahim Solmaz , Osman Akgül hocaların yaptığı ve Yrd.Doç.Dr .Recep Orhan Özel Hoca'nın moderatörlüğünde yapılan panel , İmam Hatip Liselerinin ne denli önemli bir kurumsal kimlik olduğunu ve sahip çıkmamız gerektiğini bir kere daha ortaya koydu .

                Mayıs , çok zengin bir kültür ayı oldu .Amasya-Samsun hattında başladığımız yolculuğumuzu yukarıdaki kültür ajandasıyla bitirdik .Hepinize kültür ve sanat dolu bir yaz dilerim .Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.