25 Mayıs 2019 - Cumartesi / 12:42
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

BAŞKANIN SEÇİMİ

                Cumhurun başkanlık seçimine doğru gidiyoruz . Yaz ayları her şeye gebe . Belki de oylarımızla başkan seçeceğiz . Cumhurbaşkanlığı formatında bir başkanlık seçimi yapıyoruz . Cumhur  , başkan seçmeye hazır da , geleneksel bürokrasi ve vesayetçi politik ya da eski Türkiye gurupları , pek bu seçime alışamamış gibi ? İktidarın doğal adayı Sn.Tayyip Erdoğan . Muhalefetimizse , olamayan çatıyı kurmaya çalışıyor gibi . Yani bürokrat , memur cumhurbaşkanı adayı arara gibiler ! Her neyse , herkes bir aday arıyor . Seçimin yakın olmasına rağmen adayların fazla olmaması da ilginç .

                Cumhur , sanki başkanını seçmiş gibi bir sessizlik var . Başbakan Erdoğan , sanki cumhurbaşkanı gibi bir hava var ! Yanılıyorsam bağışlayın . Muhalefetin adaysızlığı da işin cabası . Başbakan Erdoğan istese böyle rahat bir seçime gidemezdi . Bun da yerel seçimlerde aldığı yüksek oyunda etkisi var . Muhalefet yerel seçimin yenilgi şokunu atamadan , ikinci seçime giriyor . Yenilen muhalefet de istifa eden de yok !  Grip değil mi ? On sene seçim kaybet , yine muhalefet parti başkanı ol . Bunun dünyada örneği yoktur . Neyse , meseleyi dağıtmayalım . Halk cumhurbaşkanı ve ya başkanını seçmeye çok teşne . Seçimlerin üst üste gelmesine rağmen , halk da kararlı bir seçim iştiyakı var . Milletimiz oldukça politik bir duruş halinde .

                Başkan seçiminde yeni vizyonlara ihtiyacımız var . Tıpkı Rusya örneğinde olduğu gibi , güçlü bir başkan , karar alıcı ve uygulayıcı bir başbakan . Türk milleti kararlı liderleri seviyor . Sayın Başbakanın on  senelik iktidarı biraz da bu  sosyoloji de gizli . Güçlü liderliğiyle birlikte , başkanlığa koşan bir başbakanımız var . Muhaliflerinin göremediği ya da görmek istemediği bir liderlik kültüne sahip bir Erdoğan portresi var . Onun için Ak Parti'yi sürüklüyor . Başkan adaylığı yerel seçimde pekişmiş bir Başbakan profiliyle karşı karşıyayız . Acaba muhalefet parti başkanları , başkan adayı ya da cumhurbaşkanı adayı olsalar , kaç puan alırlar . Anketlerde adları bile geçmiyor . Belki Meral Akşener Hanım tek başına muhalefet parti başkanlarından fazla oy alır ? O da partide mesele olur !

                Gelelim muhalefetin başkan adayı bulamaması meselesine . Başbakan'ın karizmatik seçim kazanma becerisi , muhalefetin siyasetsiz tiplere yönelmesine yol açıyor . Yani baştan başkanlık seçimini kaybetmiş bir muhalefet var . Üretilemeyen liderlik profili , muhalefeti renksiz ve kokusuz silik aday adaylarına yöneltiyor . Muhalefetin ortak çatı adayı IRCICA eski başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu .Yani iktidarın seçtiği bir bürokrat .Muhalefetin adayı bile AK Parti' li ! Ne ilginç bir muhalefet ! Sanki bir kurmaca gibi ama , başkanlık seçimine bu komik aday arama gezileriyle ve olamayan çatı arayışıyla gidiyoruz . Burada kafası en rahat parti AKP . Baksanıza adayların hepsi ondan!Çatının aktığı bir seçimden ne beklenir ?Mhp ve Chp'lillerin bile Ekmel Bey'e çalışmadığı bir başkanlık seçimi !

                Muhalefetin çatı adayı meselesi  tam bir fantezi . Tek aday olacak seçimde , nasıl çatı adayı toparlayıcı olacak ? Kimse Tayyip Erdoğan'ın karşısında aday olmak istemiyor . Mesele bu kadar basit . Paralelci tayfa bile , Başbakan'ın gitmesi karşısında , herkesi desteklemeye razı . Tıpkı yerel seçimde CHP'yi desteklemeleri gibi . Düşmanımın düşmanı dostum meselesi. Bir de 'başbakan'dan kurtulacaklar ya ! Milliyetçi camianın bir başkan adayı çıkaramaması da ayrı bir facia . Sürekli başka adaylara çalışmak ne derece doğru . Lider yetiştiremeyen bir kültür havzamız var , tüm mesele burada gizli . Ak Parti bile Başbakan sonrasının hesabını yapıyor . Yanlış mıyım ?

                Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilginç bir cephesi de Ak Parti'de . Başkan Sn .Tayyip Erdoğan olursa , kim parti başkanı olacak ya da başbakan . Sürükleyici bir lider olmak zorunda . Halefi Tayyip Erdoğan olan selef , çok karizmatik ve yüksek bir politik kabiliyet olmalı . Silik , zayıf , idare-i maslahatçı bir lider AKP'ye zarar verir . Batı bile yeni selefin kim olacağının hesabını yapıyor . Benim formülüm de olmalı . Başkan Tayyip Erdoğan güçlü bir lider . Yerine getirilecek aday ; Putin-Medyedev ilişkisini dikkate almalı . Güçlü bir kişiliğin yanına , gelecek karizmatik bir başbakan adayı olmalıdır . Ak Parti artık bir siyasi harekettir . Parti boyutu geçilmiş , politik bir akım olmaya doğru gidiyor . Seçmen yapısından bunu anlıyorum . Onun için başkanlık seçimini çok önemli buluyorum . Milletimin sağduyu ve ferasetini bilen birisi olarak , hayırhah bir başkan seçeceğimizi düşünüyorum .

                Seçilecek başkanımıza şimdiden başarılar dilerim .Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.