23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:44
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

İKİ ÇİFT SÖZÜMSÖZÜM VAR

                Amasya’nın şair ve hikayecilerini konuşmayalı , epey oldu . Şehrin havasını soluyup da , kültür ürünleri meydana getiren sanatçı dostlarımız var . Bunların ürettikleri de, bizi ve şehri ilgilendirmiyor değil . Şair ve öykücü arkadaşların eserlerini konuşmak için de , çok güzel , verimli bir ramazan geçirdik .Sanatçı dostların bana ulaştırdıkları eserleri ışığında , konuşacaklarımız arasında sevgili Mehmet Sarı hikayesi , Filiz Altıok Durak şiirleri var . Ayrıca engelli arkadaşlarımızın ürettikleri mini bir antoloji de var .

                İki çift sözü olanın yazması gerektiğini düşünen birisi olarak , önce Mehmet Sarı ve hikayeleriyle başlayalım . Sevgili Mehmet Sarı arkadaşım , halen Amasya Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak çalışmaktadır . Şiir ve hikaye yazmaya devam eden sanatçımız , beni öyküleriyle heyecanlandırdı .Amasyalı bir kültür insanın hikaye üretmesi ayrıcalıktır . İstanbul temalı bir hikaye yarışmasına katılan Mehmet Sarı ; Ümraniye Belediyesinin düzenlediği yarışmada mansiyon ödülü almıştır .Geleneksel hikaye yarışmasına , Perukar Çıkmazı adlı tarihi ve fantastik bir İstanbul öyküsüyle katılan Mehmet Sarı iyi bir iş çıkarmış ve ödül almıştır .

                Perukar Çıkmazı , tipik bir Ömer Seyfettin hikayesi gibi durur . Uzun hikayeyi okuduğunuz zaman , ne dediğimi anlarsınız . Kahramanlarının ismi ve mekanları itibarıyla , tam bir Osmanlı olay örgüsü ve mekanlarıyla karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız .Arif Efendi , Abdurrahman Ağa ,Bedros Efendi vs. gibi renkli kahraman tipleri öyküye ayrı bir sürükleyicilik katar .Tıpkı Pembe İncili Kaftan vb. öykülerdeki arkaik karakterler gibi . Perukar Çıkmazı’nın konusu da , Osmanlı İstanbul’unda yaşanan entrikalardır . Cinayetler , pusular ve insan üstü karışık olay zincirlemeleri . Mehmet Sarı , bıkmadan ve cesurca İstanbul yaşamı tasvirleri yapmıştır .Hikaye arasında Bedros Efendiyi konuşturan Sarı , İstanbul yaşamını kahve üstünden çok güzel resmetmiştir :”Kahve kutsaldır , muhabbeti başkadır , ayinsei başkadır , rengi başkadır , her şeyden çok kokusu başkadır ; çünkü kahve kokusu farkı ortadan kaldırır ve bütün kokuları eşit kılar “ diyerek kahvenin birleştirici ve kültürel eşitleyici diline de vurgu yapmıştır . Bir hikayede sosyoloji ancak böyle yapılır . Bundan sonrası sana düşer , ey okur .

                İki çift sözümüzün bir diğerini de , Filiz Altıok Durak ve şiirleri üzerine söyleyelim . Filiz Altıok Durak , aslen Amasyalı olup , halen Balıkesir’de yaşayan bir şairemizdir . Güçlü , duygusal ve oldukça iyi bir şiir dili olan ozanımız , şiirlerindeki havayı her mısraında eşit kullanabilen bir kişiliktir . Filiz Hanım ve şiirlerini de konuşalım derim . Elime ulaşan Eylül Filizleri adlı şiir kitabı , tam bir duygusal ve romantik şiirler seçkisi gibidir . Daha çok beste şiirleri tarzında ve kolay okunan şiirlere imza atan Filiz Hanım , her şiirinde ayrı bir gönül dili kurar .”Dolsun zehir içeyim , âlâ bade var mıdır ?/ Arzda dertten azade , âdemzade var mıdır ?”diyen Filiz Hanım , şiirlerinde yer yer filozofi de yapar . Yani aşkı ve sonuçlarını keder üzerinden tanımlar . Belki de haklıdır , ne diyeyim ?

                Filiz Altıok Durak şiirinde gözle görülür bir Amasya sevdası ve yerel örgü de vardır . Bunu Amasya ağzı ve yerel dil unsurlarıyla yapan ozan , kendini Amasya’nın renkli köy yaşamının kucağın atar :”Elver Mihri hatun / Kalemime bereket yağsın / Kalbimin coğrafyasını yazayım” diyecek kadar da, memleket milliyetçisi ve kültür kadını bir Amasyalıdır .Bir başka şiirinde de , Amasya ağzına olan vukufiyetini konuşturan Filiz Hanım , sizi Amasya’da bir gezintiye çıkarır .”Gı anam ne var ne yok , ne yapıyorsunuz heri ?/ Vıy iki çit laf edek , bibakele bak beri “ diyen Filiz Hanım tam bir Amasya kültürü aşığıdır . “Özledüm memleketü , özledüm yârim gibü / Düşdüm gurbet elüne , dönemiyom ki geri .” dizeleriyle memleketine düşkünlüğünü ve gurbetteki ıstırabını anlatır . İki çift sözümüzün şiir ayağını bir mini antolojiyle taçlandıralım .

                Sevgili Mustafa Ayvalı , Fesih Aktaş ve İsmail İlmaz arkadaşlarımızın organizasyonuyla ortaya çıkan “Engelsiz Mısralar” antolojisinden konuşalım . İyi bir düşünceyle ortaya çıkan çalışma tam bir ‘engelsiz şiirler’ çalışması olmuş .Engelli meselelerine dikkat çekmek için yapılan çalışmanın mutfağını ve arka planını da biliyorum . Gecelerine de katılmaya nail olduğum engelli arkadaşlara emanet edilen çalışma , iyi bir dikkat çeken bir yapıt olmuş .Şiir seçkisi olan antoloji , iyi şiirlerin olduğu bir toplam eserler alanına dönüşmüş .Eserdeki tüm şiirleri okudum .Hasan Buldu şairimizin ironik ve bir o kadar eleştirel şiirini paylaşarak , kafaların engelli olmadığı bir yaşam diliyorum :”Onlar da güler / Üzülür / Sevinir / Ağlar / Onların da aşkları / Terkedilişleri / Yürekleri vardır / Yeter ki / Beyin engelli olmasın !”    

 

                Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.