18 Şubat 2019 - Pazartesi / 08:11
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

KUTUYA GİREN YAŞAMLAR

                Avrupa 'da istenmeyen ve sahipsiz bebekler , hastane ve sosyal merkezlere bırakılan kutulara bırakılmaya başlandı .Batı medeniyetinin son ürettiği çözüm(!), gazete sayfaları arasında gezerken dikkatimi çekti ve irkildim! Acaba insanlığın dibe vurduğu  nokta burası mı diyesim geldi ? Önce Macaristan 'da başlayan uygulama , AB ülkeleri arasında da yayılmaya başlamış . Önceleri kilise ve sokaklara bırakılan çocuklar , son dönemlerde , belirlenen yerlere konulan kutulara bırakılmaya başlanmış . Uygulama doğu toplumlarına da sıçramış vaziyette . Japonya , Çin ,Hindistan' da kutuya giren yaşamlara merhaba demişler ! Bize gelir mi orası da ayrı bir tartışma konusu !

                Posta kutusuna benzeyen bebek kutuları , hastane ve sosyal merkezlerin duvarlarına asılı vaziyette bulunurmuş .Küçük pencerelerin arka kısmındaki ısıtılmış özel yataklar dikkatimi çekti . Fotoğraf altı yazısında belirtildiğine göre , bebek bırakıldıktan sonra harekete geçen bir sensör , otomatik olarak hemşireyi göreve çağırıyormuş! Buyur buradan! Almanya ' da yaklaşık  seksen merkezde başlayan uygulama yıllardır sürüyormuş ... Tüketim toplumunun bir çözümü gibi gözüken uygulama , aslında batı medeniyetinin insanı kutuya sokan yaşamlarının bir örneğidir . Bizdeki kürtaj perest ekibin çözümleri de böyle değil mi ? Beden benim , çocuk benim size ne lafları gibi !

                Kutuya sokulan çocuk yaşamlar , artık çözüm değil , bir toplumsal afet duruma dönüşmüştür . Çünkü adı geçen çocukların sahibi belli olmadığı gibi , sahipsiz sokak çocuğu profilinin de artmasına sebep olmaktadır . Buraya bırakılan istem dışı bebekler , belki toplumun malı olmakta ve devlete emanet edilmekte gibi gözükmektedir ama , nihayetinde bu çocuklar yasa dışı bir aile yapısının sonuçlarıdır . Aileyi güçlendiren batı , bu işi daha iyi  kotarırdı diye düşünüyorum . Çocukları ya da bebeleri posta kutusu formatına sokmak , ne kadar insani bir yapıdır . Buralara bırakılan bebekler , sekiz hafta sonra , eğer anne kararından vazgeçmezse , evlatlık veriliyormuş ! Değilse , bu kimsesiz çocuklara devlet bakıyor .

                Bebek kutularına bırakılan bazı bebeklerin , yasa dışı yollardan ülke dışına satıldığı da oluyormuş . Bebeklerinin kaybolduğunu düşünen bazı kişiler , uygulamanın kalkması konusunda görüş belirtmişler . Sosyal çözümleri yaparken , insanı ve manevi yapıyı dikkate almakta yarar var diye düşünüyorum . Uygulamanın sakat ve sorunlu bir tarafı da , çocuğun babasının bilinmemesi ve babasız çocuk yapmayı teşvik  edici olmasıdır . Bu tarz çözümleri haber yapıp , bize dayatan kafalara da bir çift sözüm var : Yaşamı bebek kutusuna sokacak kadar , vicdanımızı yedik mi ? Müslüman bir milletin çözümleri bunlar mı olmalı ? Bu yapı bize uyar mı ? Aile ve sosyal politikalar bakanlığımız , devlet aklına böyle bir  çözüm(!) önerebilir mi ? Öneremez. Her çocuk bir dünyadır .

                Avrupa' da modern insanın geldiği son nokta olan bebek kutusu meselesi , bizim için düşünülmesi bile facia olan bir öneridir . Sevgi evleri , bağımsız çocuk evleri vs . gibi çözümlerimiz daha ilerici ve bize hastır . Bebek kutuları vahşi batının bir efsanesi olarak kalsın . Onlar da  çocuklarını kutularda bulur olmuşlar ! Biz değerlerimizi ve vicdanımızı yitirmeden , daha insani ve çocuğa uygun çözümleri konuşmaya devam edelim . Bu ara benim de moralim bozulmuyor değil ! Yitirilen , öldürülen , sokağa bırakılan sahipsiz çocuklarımıza üzülmüyor değilim . Devletin  şefkat eli , bebeklerimizin üstünden kalkmasın . Cami kapılarına bırakılan , kürtajla katledilen çocuklarımız olmasın . Her çocuk muhteşem ve canlı bir varlıktır .

                Batının sosyal gibi gözüken çözümleri , her şey demek değildir . Batıcıl bir çok çözüm , dün olduğu gibi bugün de , insanlığın pek hayrına olmamıştır . Mesela ; ötenazi taleplerinin çocuklara uygulanır hale gelmesi gibi ! Düşünebiliyor musunuz , bebeklere 'çocuk ötenazisi'kabul ediliyor . Yani iradesi ebeveyninde olan çocuk , kendi yaşamı için ölüm kararını , babası ve annesine bırakıyor . Bu mu gelişmişlik ! Canlının öldürülmesi düpedüz katilliktir . Çocuğun kendi yaşamını ötenaziye bırakması , ne derece kabul edilebilir bir durumdur ? Ötenazinin kendisi Tanrı' ya karşı gelmektir . Kaldı ki çocuklara ötenazi tam bir faciadır . Ötenazi ya da bebek kutusu yan yana geldiği zaman ortaya çıkan durum , tam bir insanlığın dip yapmasıdır . İnsan yaşamından daha kutsal bir şey yoktur . Çocuk ötenazisine de , bebek kutusuna koyulan yaşamlara da itiraz ediyorum . Çocuklara sahip çıkalım .Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İşçi Kardeşlerimizin Her Zaman Yanındayız..  
  Becerikli Tavşanlar Gazetemizi Ziyaret Etti..  
  Amasya Gümrük Müdürü Pınarbaşı'ndan Ziyaret..  
  Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Toplantısı Yapıl..  
  Sevdamız, Kavgamız, Davamız Eğitim Bir-Sen 27..  
  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanından Ziyaret..  
  Amasya Şeker Pancar Bedellerini Ödemeye Başla..  
  12-22 Haziran Festivali Hazırlık Toplantısı Y..  
  Üniversite Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon To..  
  Funda Varol’dan Şehit Ailesine Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.