23 Şubat 2019 - Cumartesi / 17:28
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

KİTAP OKUMANIN ZARARLARI

                      Kitap okumanın yararlarının çok konuşulduğu ama, sürekli kitabın horlandığı bir toplumda yaşıyoruz. Kitap kurdu birisi olarak , bu pajoratif (küçültücü) başlığı ekşi sözlükte* gezerken buldum. Şimdi biraz da kendimden yola çıkarak ,kitap okumanın zararlarını ve bize olan politik maliyetini açıklayalım.

                     *Her şeyden önce çok kitap okumak bağımlılık yapar. Gençlere çok kitap okutursak ,onların bunalıma girdiğini ve bağımlı hastalar gibi boş boş baktığını görebiliriz…Onların enformatik bir cehalete uğramamaları için , çok okumalarına karşı çıkalım..Bazı öğrencilerimin “kalın kitap” okumalarına itirazları , buna örnektir. Kalın kitap okursak ,ince kitap okuyamayız demeye getiriyor ada !

                    *Kitap okumak aile bütçesine de zarardır. Kitapları edindiğim için ,ev alamadığımı söyleyen “akademik adamlara da” rastladım dostlar. Onun için fazla kitap almak , bütçenizi bozabilir. En güzel hediye kitaptır sözü , bizim için fasa fisodur..Piyasaya sürülen her kitap aile bütçenize zarardır. Kitap kurtları , çevre ve toplum mobinginden (taciz) kurtulamazlar…Kardeşim bu kadar kitap ve okuma akla zarar. Tehlikeli adamsın be kardeşim..

                   *Kitaplara harcanan para millî servettir, onları boş yere harcamamak lazımdır…Bu da ekonomik israftır,israf da haramdır..Korsan kitap okumak caizdir. Kitaba harcanan zaman , enerji ve işgücü israfıdır. En iyi kitap , okunmayan ve özeti indirilen kitaptır..Onun için kitap okumayı kaynak israfı olarak görüyor ve kariyer engelleyici bir özellik olarak alıyorum…

                    *Kitap okumak, beden ve ruh sağlığına da zararlıdır. Çok kitap okumak , bel rahatsızlığına ve göz sorunlarına yol açar. Çok kitap okuyanın delirdiğine ve dağlara çıktığına şahit olmuşuzdur…Uykusuz kalan kitap okurlarının , sevgilisi tarafından istenmediğine tanıklar vardır.. Kitaplığı iyi olanların bilimsel bakımdan pek gelişmediği de görülmüştür. Kitaplarınızla  cip alabilirdiniz diyen “öğretmen “arkadaşlarınız vardır !

                    *Yine  çok  okuyanların hastalığının zamanla, yazmaya dönüştüğü görülmüştür..Onun için bu hal ,”çağdaş verem” kadar tehlikelidir. Dolayısıyla okuma yazma hastalığı hızla ilerler ve insanı tabiî bir okuma ve yazma metaforuna yükseltir.Buna çok dikkat etmek lazım dostlar. Aşırı kitap okuma bir ruhiyyat mesesidir bu toplumda. Kitaplarımı korktuğumdan gazete kapladığım dönemlerim olmuştur. Kitaplara tehlikeli etiketi de koymak gerekir. Çünkü tehlikeli olan daha az okunur ve sağlığımız bozulmaz…

                    *Okuma ve yazma hastalıktır. Okumak ve yazmak bir hastalık olduğuna göre , bu hastalığa karşı otorite mutlaka tedbir almalıdır...Okuma yazma eylemi , bazı alanlarda daha çok sorun olmaktadır. Mesela:Hocam şu gazete ya da dergiyi okursak dinden çıkarız Hocam dimi..? Gazete ve dergilerin bazılarını da kimi okurlar ister ve onlar da tehlikeli dergi ve gazetelerdir Hocam , onlardan sakınalım..Hocam.

                   *Bu yazı , türünde okuduğunuz ve okuyacağınız son yazı olsun. Böyle bir yazıyı ancak tersten okursanız , size yararlı olur. Burada anlattıklarım ironik olarak başıma gelenlerin bir toplumadır. Kitapsız toplum olamamak için , yazıyı bir daha okuyunuz. Bol okumalı ve yazmalı günleriniz olsun ,  Ey okuyucu.

                   Dergi notu: Yedi İklim ,Edebiyat Dergisi.Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.