19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

769 BİN İŞSİZ ÜNİVERSİTELİ…

 

        “Fikir ve sanat adamının boyun borcu, hikmet ve irfanın söz geçiremediği, dalalet ve gafletin alıp yürüdüğü bir noktada görüş ve tespitlerini yaşadığı cemiyete bildirmektir.” Düşüncesine katılarak üniversitelerimiz konusunda eleştiri ve kanaatimizi belirtmek istiyoruz.

         Evet, ülkemizin eski tabirle maarif yeni söyleyişle eğitim ve öğretimden önemli hiçbir meselesi yoktur. Memleketimizin ekonomik, siyasi ve sosyal meselelerinin kaderi maarif politikamızın istikametine bağlı olduğundan Türk aydınının da bu konuda söyleyecek şeyleri olmalıdır.

         Ülkemizde devlet ve vakıf üniversitelerinin toplamı 179 dur. Artık her ilde bir üniversitemiz ve ilçelerinde o üniversiteye bağlı yüksek okullar açılmış bulunmaktadır. Bu okullarımız her yıl binlerce mezun vermektedirler. Eylül 2014 itibariyle toplam sayıları 769 bin kişiye ulaşan üniversite mezunu işsizlerin 323 bini erkek, 447 bini bayan olup ülkede her dört işsizden biri üniversite diplomalıdır. Üniversitelerden mezun olmuş, eğitimini tamamlamış binlerce gencimiz kızımız kamuda görev almak için iş aramaktadırlar.

         Gaflet ve dalalet değilse sorunun temelinde plansızlık yatmaktadır. Eğer açık yoksa bu kadar nitelikli iş gücü neden yetiştirilmektedir. İş bulamama üniversite mezunlarının yetersizliğinden kaynaklanıyorsa o zaman eğitim sistemi sorgulanmalıdır.

         Bir ülkede yeni kayıt dönemlerinde üniversiteler reklamlarını bilimsel başarılarıyla, dünya üniversiteleri sıralanışındaki yerleriyle değil de bina ve tesislerinin güzellikleri ve de bahçede oturan genç kız ve oğlanların muhabbet görüntüleriyle yapıyorsa bu üniversiteler kendilerini gözden geçirmelidirler.

         1987 yılında bizim bütün üniversitelerimiz toplam kitap sayısı 4 milyon yüz bin, aynı yılda bir tek Tokyo üniversitesinin kütüphanesinde 5 milyon yüz altı bin kitap bulunmasını üniversitelere ayrılan paranın azlığına mı, yoksa bilime duyulan heyecansızlığa mı yormalıyız.

         90 ‘lı yıllarda Türkiye üniversitelerinde kitaplıklara yılda ortalama 20 bin kitap, dergi girerken Japonya’da bu rakam 7 milyon 282 bindir.

         Üniversite sorunlarına siyasal nazarla değil bilimsel objektiflikle çözüm aranmalıdır. Her il’e bir fakülte sloganıyla durmadan bina yapıp öğretim kurumları açılırken öğretim üyesi, kitaplık, laboratuar gibi asıl kalite göstergesi unsurlar ihmal edilirse üniversitelerimizin bulunduğu sıralamadan rahatsızlık duymamamız gerekir. 

         Türkiye’de genç nüfusun iyi eğitilmesi, düşünen, üreten, yeniliğe ve dünyaya açık bir gençlik yetiştirilmesi, bilgi toplumu oluşturulması ancak bilimsel verilerde imzası olan, uluslar arası bilimsel indekslere giren, üniversiteler eliyle gerçekleştirilebilir. Bu türlü üniversitelerde araştıran, uluslar arası standartta bilgi birikimine sahip üniversite yöneticileriyle sağlanır. Ancak ülkemizde üniversite yöneticileri seçiminde demokratik kurallara uyulduğu pek söylenemez. Maalesef her yerde seçim sandığını öne sürenler üniversitedeki seçimlerde en çok oyu alanı değil de en az alanı seçebiliyorlar. Seçimin sizden mi bizden mi ölçülerine göre yapıldığı bir yerde de üniversitelerimizin hali pür-melali böyle oluyor.

         Bir üniversite rektörünün bu konudaki sözleri çok şeyi anlatıyor; Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut öğrencilerine şöyle diyor:

         “Düşüncelerimi açıkça söyleyebilecek bir konumda olmak istiyorum. Rektörlük buna uygun değil, koltuk kaygım yok ama onur kaygım var.”

         Bir il’in veya ilçenin esnafları siyasileri üniversite meselesine ticari gözle bakabilirler. Esnaf üniversite öğrencisini kazanç kapısı, siyasiler oy hesabı yapabilirler. Ama ülkeyi yönetenler üniversite meselesine ilim kafasıyla ve bilim amaçlı yaklaşmalıdırlar.

         Yüksek öğrenimde insan gücü planlaması yapılmalıdır. İnsan gücü planlaması ülkenin ihtiyacına göre, piyasanın talebine göre, kalite ve vasıfta insan yetiştirmektir. Ülkenin siyasi iktidarı üretim yatırım ve istihdam programlarını yapmalıdır.

         Üniversite-sanayi işbirliği geliştirilmelidir. Yüksek öğrenim sistemi bu günkü şartlara göre ülke kalkınmasında etkili bir araç haline getirilsin ki üniversiteyi bitirmek “fakir için sığınak, zengin için süs” olmaya devam etsin ama ne yazık ki üniversiteyi bitirmek sığınak olmaktan çıktı parası olanda zaten süse ihtiyaç duymuyor çünkü insanlık en büyük süs olarak artık parayı tanıyor.

         Yeni yılda işsiz üniversitelilerimize iş, milletimize sağlık, mutluluk, huzur ve barış dolu bir yeni yıl diliyoruz.Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.