19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

PARİS TERÖR܅

         Ömer Celep hocamdan dinlemiştim. Askerde görev zamanı namaz kılan bir er’e komutanı, askerliğin de bir ibadet olduğunu bu nedenle namazı görev bitiminde eda etmesinin daha uygun olacağı tavsiyesinde bulununca er şöyle diyor; “Komutanım emredin öleyim ama ne olur namazıma dokunmayın.”

         İnsanların değerleri vardır. Milli manevi… Vatan, Bayrak sevgisi, dine kutsal kitaba ve peygamberimize olan saygı ve sevgi gibi.

         Mizahın, hicvin ve alayın siyaset arenasında kullanılması demokrasinin dolayısıyla fikir ve ifade özgürlüğünün gereğidir. Ancak İslam dünyasının hassasiyetini kaale almadan ya da göz ardı ederek peygamberimize aşağılayıcı karikatür çizmek yapılmaması gereken bir nefret programıdır.

         2006 yılında Danimarka’da peygamberimizle ilgili yayınlanan bir karikatür nedeniyle Fas’tan Endonezya’ya İslam dünyasında gösteriler yapılmış 200’e yakın insan ölmüştü.

         Evet, Müslümanlar açısından peygamber önemlidir. Onunla dalga geçemezsiniz. Hz. Muhammet (sav) kutsaldır buna mizah diyemeyiz bu ifade özgürlüğü değildir.

         Paris’te yapılan katliamı kendini insan olarak gören hiçbir yaratık kim yaparsa yapsın kime yapılırsa yapılsın doğru bulmaz. Hele “ insanı öldüren insanlığı öldürmüş gibidir; âlimi öldüren âlemi öldürmüş gibidir” mealinde tavsiyeleri olan bir dine mensup kişiler yapılan cinayetin ne İslam’la ne de Müslümanlıkla bağdaşmadığının bilincindedirler. Ayrıca bütün semavi dinler de aynı şeyi söylemektedir; “Öldürmeyeceksin”

         Elbette kınıyoruz ama bu kınamayı biz de ama’sız yapmamamız gerektiğini düşünenlerdeniz.

         90’lı yılların başında medeniyetin beşiği(!) Avrupa’nın ortasında sadece Müslüman olduğu için bir milletin kıyımına göz yumdunuz, duyarsız kaldınız. Bosna-Hersek’de kadınların genç kızların namusları kirletildi, ibadethaneler yıkıldı, tarihi eserler yok edildi. 50 devlet adamını ve bir buçuk milyon göstericiyi göremedik.

         Dünyanın jandarması ABD Irak’a petrol için girdi binlerce insanın ölümüne sebep oldu, binlerce kadının ırzına geçildi, tarihi eserler yerle bir edildi dünyanın kılı kıpırdamadı.

         Paris saldırısı olduğu gün Yemen’de 36 kişi öldürüldü. Suriye’de her gün 75 kişi ölüyor. Gazze’de İsrail 2 binden fazla insan öldürdü Birleşmiş Milletlerden kınama dahi gelmedi.

         Yine Nijerya’da Boko Haram denen radikal dinci örgüt 12 değil 2 bin kişi öldürdü konuşulmuyor bile.

         Yüzlerce insanımızın yaralandığı, 54 insanımızın parçalanarak can verdiği Reyhanlı katliamı bizim ülkemizde oldu. Asala denen terör örgütünün katlettiği onlarca diplomatımıza Fransız kaldınız.

         “Hepimiz Çarliyiz” “Ben Çarliyim” protesto medeni bir haktır, sokaklar haktır. Bir karikatürist karikatür çizerek insan öldürmez, gazeteler dergiler yazdıkları ile insan öldürmezler. Beğenmezseniz karikatüre bakmazsınız, dergiyi almaz gazeteyi okumazsınız. Fikir ve ifade özgürlüğünün kuralı fikre fikirle cevap vermektir silahla değil.

         Fransa’nın ortasında bir dergide çalışan 12 kişinin öldürülmesini vicdanlar yanlış bulmalıdır. Bunun adı terördür. Özgürlükler söz konusu olduğunda ama demeden özgürlükler savunulmalı. İnsan onurunun temel varlık nedeni özgürlüktür. Şiddet kabul edilecek bir davranış şekli değildir.

         Ancak Paris’teki resme bakıldığında insanı ilk düşündüren görülen çifte standart ve riya… Gazze’de sivillerin tepesine bomba yağdıranların temsilcisinin terörizmi lanetlemesi size ne kadar inandırıcı geliyor ve de bahar getiriyoruz diye başı beladan kurtulmayan her gün insanların öldüğü bombalarla topraklarından yurtlarından olan orta doğu coğrafyasına kışı yaşatmada vebali olan batı temsilcilerinin Paris yürüyüşünü samimi buluyor musunuz?

         Bir dönem batı Türkiye’yi 57 İslam ülkesi için bir örnek ve ilham kaynağı olarak gösteriyordu. Batı ülkemizi İslam’la demokrasiyi laik bir devlet yapısında bağdaştırmayı başaran yegâne ülke olarak görüyordu.

         Yöneticilerimize sesleniyoruz. Bu milletin yüzde doksanının dinle, Atatürk’le, cumhuriyetle hiçbir problemi yoktur. Gelin güzel dinimizin değerlerini cumhuriyetimizin değerleriyle çatıştırmayalım. Cumhuriyetle, laikliğe, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye sımsıkı sarılalım. Aksi takdirde ülkemiz İslam âlemine musallat olan zulüm sefalet ve despotizme mahkûm edilecektir.

         Bugün bu ülke orta doğu değilse bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Onlara dua okuyup şükretmeliyiz. Evet, terör beladır görüp yaşıyoruz. İhraç edene ithal olarak geri döndüğünü de… Bu yazı 4 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.