19 Haziran 2019 - Çarçamba / 02:00
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

Hergün Yenisi Ortaya Atılan Projeler!..

Hergün Yenisi Ortaya Atılan Projeler!..

 

Amasya tarih, turizm ve kültür şehri. Bu önemini bilerek değerlerini koruyup, restore çalışmaları, şehir içi düzenlemeler yapmak için çeşitli projeler ortaya konuyor. Amaç Amasya’yı yurt içinde ve yurt dışında dünyaya iyi tanıtarak turizm kenti haline getirmek.

Düşünceler, niyetler güzel. Ancak öyle bir projeler kargaşası ortaya çıktı ki, bunlar nasıl gerçekleşecek, ne zaman hayata geçirilecek maalesef kafalarda soru işareti uyandırmaya baladı. Çünkü bu projelerin hepside yüklü maliyetler içeriyor.

Ülkemizin ekonomik koşullarında Amasya’ya ne kadar turizm yatırımı düşer, düşen payla bunların hangisi ne zaman, nasıl gerçekleşir? Amasya Valiliği ve Belediyesinin ortaya koyduğu başlanan, yapılması düşünülenleri şöyle bir sıralayalım:

Amasya’nın görünen yüzü Yalıboyu Evlerinin tamamı dış cephe kaplaması yapılacaktı. Maalesef bu evlerin çoğu çirkin görüntüleri ile her gün karşımızda duruyor.

Kale’nin ışıklandırılması projesi defalarca söylendi hala bir çalışma yok.

Yeşilırmak’ta kayık gezdirme düşüncesinin hayata geçirileceği söyleniyor. Ne kadar maliyeti olan bir proje, ne zaman başlanacak, ne zaman bitecek?

Şehrin giriş noktalarına tarihi kente giriş müjdesini verecek düzenlemeler, ne zaman, nasıl, ne kadar maliyette yapılacak?

İlimizin Yatak kapasitesini artırmak amacı ile yapılacak otel ne zaman başlayacak?

Otopark için düşünülen alanlarda ne zaman bu projeler gerçekleşecek? Tarih kenti Amasya üst üste arabaların caddelere sığmadığı görüntülerden ne zaman kurtarılacak. Oysa bu en acil ve en başta çözülmesi gereken bir sorun.

Şehrin göbeğinde kamulaştırma bedeli yüksek diye alınamayan çirkin bir görüntü sergileyen Çukurbahçe denilen yer. Bu alan ne olacak? Görüntüsü bu ile yakışıyor mu?

Tarihi köprülerin aslına uygun restoresi maliyeti nedir? Ne zaman başlanacak, kaç yılda bitecek?

Şehzadelerin ve Atatürk’ü 12 Haziran’da Amasya’da karşılayanların mumya heykelleri, Amasya’nın 1900’lü yıllardaki maketi yapılacak. Bu projelerin maliyeti nedir?

Gözle görünen Amasya’ya yakışmayan görüntüler, ihtiyaçlar varken bu projeler acil miydi ki? Hemen gerçekleşiyor? Turizm Destinasyon toplantısında kabul edilen Yeşilırmağın her iki yakasını da bütünleştirmek amacı ile resmi kurumların ve evlerin bulunduğu binalarda cephe giydirilmesi yapılacaktı. Bu projenin adını bile anan yok. Oysa ilimize gelen yerli ve yabancı turistleri ilk karşılayacak ve fikir sahibi yapacak şehrin tarihi ile birleşmiş genel görüntüsüdür. Bu gerçek ihmal edilmiyor mu? Belediye’nin Bimarhane, Küçükağa Medresesi, hizmet binası çevre düzenleme çalışmaları ne zaman başlayacak. Bahçeleriçinde düşünülen ve sadece dış duvar çekilebilen spor kompleksi gerçekleştirilmeden 1500 kişilik bir salon projesi nasıl yapılacak?

Turizm destinasyon çalışmalarında ve ilin stratejik planında turizme yönelik onlarca proje gündeme alındı. Şimdi 12-22 Haziran’daki Kültür ve Sanat Festivalinin bu yıl daha canlı tutulabilmesi için çalışmalar başladı. Bu da gerçekleşmesi için yüklü bir maliyet gerektiriyor. Amasya’ya yakışan her yerinden görülebilecek büyük bir bayrak yapımı söylendi. Unutuldu galiba?

Böyle bir kentte tüm asfalt kaplama yollar yamalı bohçaya döndü. Bu çirkin tabloyu ortadan kaldırmak için ne yapılıyor? Önce dış görüntü demiştik. Şehrimizin ortasındaki Yavuz Selim Meydanı artık bu ile yakışmıyor. İlimize gelenleri ilk karşılayan bu alanın çevre, zemin, ışık düzenlemesi için profesyonelce bir çalışma yapılması gerekmiyor mu?

Yapılanlara, fikirlere karşı çıkmıyorum. Bunu çeşitli platformlarda yazılarımda dile getirdim. Benim düşünceme göre acil yapılması gereken projeler öne alınmıyor. Üstelik proje fikri ortaya çıkarılıp bir bölümünün unutulması, geriye bırakılması gündeme geliyor.  

İmkânlarınız neyse bunları aciliyet sırasına koyarsınız, biri bitmeden diğerine başlamazsınız. Bir zamanlar seçim yatırımları nedeni ile Türkiye’de binlerce temel atılmış, ama bunların hepsi sadece temeli atılmakla kalmıştı. Tek korkum bu gerekli ancak aciliyet sırasına konmamış projelerin de ortada kalması. Bir de önemli sorun Mart’ta gelecek olan ve şehir içi çalışmalarına başlanacağı belirtilen doğalgazın şehir içi çalışmaları sırasında ortaya çıkacak manzara. Bu çalışmalar tam turizm sezonuna denk gelecek gibi görünüyor. Şimdilik bu konuda değerlendirme yapılırsa iyi olur düşüncesindeyim.Bu yazı 12 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.