26 Mayıs 2022 - Perşembe / 13:40
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya’da sosyal alanda yeni projeler hayata geçiyor

Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün yapmış olduğu projeler Vali İ. Halil Çomaktekin’e tanıtımı 30.09.2014 Salı günü Amasya Öğretmenevind..
Bu haber eklenmi?
??>Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün yapmış olduğu projeler Vali İ. Halil Çomaktekin’e tanıtımı 30.09.2014 Salı günü Amasya Öğretmenevinde verilen kahvaltı ile gerçekleşti.

Sekiz projenin tanıtımına; Vali İ.Halil Çomaktekin, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ünsal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Amasya İl Sosyal Hizmetler Müdürü Ahmet Duman, paydaş kurum müdürleri katıldı.

Aile Eğitimi Danışmanı Formatörü Semra Güler sekiz proje hakkında bilgi sunduktan sonra, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Ahmet Duman konuşmasında, “Sekiz projeyi faaliyete geçirmek istiyoruz. Engelli, yaşlı ve hasta insanlarımızın daha rahat yaşaması için Belediye, C. Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğü, İş Kur Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve paydaş diğer dernekler ile hazırlamış olduğumuz sekiz projeyi hayata geçirmek suretiyle insanlarımızın huzurlu ve güvenli yaşamasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Vali Çomaktekin ise konuşmasında şunları kaydetti: “Bizler huzurlu, sağlıklı, kaliteli bir toplum oluşturmak için bütün kurum ve kuruluşlarımızla el ele vererek yüksek bir sorumluluk duygusuyla sürekli projeler geliştirip bunları uygulamaya geçiriyoruz. Toplumun her kesimine gerek kadınlara gerek çocuklara, gerek engelli vatandaşlarımıza gerekse cezaevinde bulunan vatandaşlarımıza bundan sonraki yaşantılarında daha sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamak için çok boyutlu, çok katmanlı, entegre projeler üretiyoruz. Bu konuda önemli olan insanlarımızın bu sıkıntıyı bu sorumluluk duygusunu hissetmeleri ve ortak hareket etmeleridir. 

BU ÇALIŞMALARI YÜRÜTEN İNSANLAR BÜYÜK BİR SORUMLULUK DUYGUSUYLA, HASSASİYETLE, ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORLAR

Gerek Belediyemizden, Emniyet teşkilatımızdan, gerekse Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, İŞKUR, Milli Eğitim gibi bütün kurum ve kuruluşlarımızdan yetkili arkadaşlar bir araya gelip güçlerini birleştirerek, güzel bir organizasyonla toplumda bazı sıkıntıların yaşanmaması ve daha kaliteli, güvenli, huzurlu bir toplum oluşturma adına güzel çalışmalar yürüteceklerdir. Bu çalışmaları yürüten insanlar büyük bir sorumluluk duygusuyla, hassasiyetle, özveriyle çalışıyorlar. Çünkü çoğu zaman muhatap oldukları kitlenin ciddi sıkıntıları oluyor. Onlara hoşgörülü bir şekilde sevgiyle, saygıyla, merhametle yaklaşarak onlara faydalı olmaya çalışıyorlar. Bu projelerde yer alacak bütün kurum müdürlerimize, çalışma arkadaşlarına ve projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, başarılar diliyorum” dedi.

Daha sonra paydaş kurumlar projeleri hakkında aşağıdaki şekilde açıklamalarda bulundular.

SANAT AĞACI PROJESİ

GEREKÇE: Çocuklar gerek yoğun okul hayatından gerek psikolojik baskılardan gerekse ruh hallerinden dolayı çoğu zaman eğlence ihtiyacı duyarlar. Bu eğlenceler sanatsal faaliyetlerle sağlanırlarsa çocuklar hem eğlenir hem de el becerilerini geliştirirler. Çoğu sanatsal etkinlik beynin daha hızlı çalışmasına ve gelişmesine sebep olur. Sanatsal etkinlikler çocukların becerilerini arttırır. El sanatları beceri kazandırdığından çocukların okul ödevlerinde de daha güzel işlerin ortaya çıkmasını sağlar. Diğer teknolojik aletlerden radyasyon alarak eğlenmek yerine el sanatları ile eğlenmek her zaman daha sağlıklıdır.

AMAÇ: Koruma altındaki çocukların el sanatları çalışmaları ile psiko-sosyal ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi ve yaşam kalitelerinin arttırılması.

HEDEFLER: Çocukların el becerilerinin geliştirilmesi, özgüvenlerinin, yaşama sevinçlerinin ve başarma duygularının artırılması, atık maddelerin kullanılarak çocuklarda çevre bilincinin geliştirilmesi.

EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM “GÜZEL BİR YUVA İÇİN BUGÜNDEN BAŞLAMAK” PROJESİ

GEREKÇE: Evlilik Öncesi Eğitim Programı, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri evliliğe “iyi bir başlangıç yapabilmeleri” ne fırsat tanıyacaktır

Evlilik uyumunda eşlerin evlilik öncesi hazırlığının ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan eğitim almalarının önemi bütün dünyada bilimsel çalışmalarla da ortaya konmaktadır. “Evlilik Öncesi Eğitim” ile evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları amaçlanmaktadır.

AMAÇ: Projemizin genel amacı, sağlam, güçlü, işlevsel ve uyumlu bir aile birlikteliği sağlanarak ailelerin huzur ve refahının geliştirilmesine,

Aile kaynaklarının rasyonel kullanımının sağlanmasıyla ailelerin ekonomik olarak desteklenmesine, haklarını ve sorumluluklarını bilen, demokratik değerlere ve insan haklarına saygılı, beden, zihin, ahlâk, duygu bakımından dengeli ve sağlıklı gelişen; yaşadığı çevreye duyarlı, yapıcı, yaratıcı ve verimli bireylerin yetişmesine katkıda bulunmaktır.

BEYAZ KÖPRÜ PROJESİ

Bu proje, engelli arkadaşlarımız ve sevgi evlerindeki kardeşlerimizin birlikte sosyal iletişim kurmalarına imkan verilebilmesi temelinde oluşturulmuş bir projedir. Her iki grubun dezavantajları göz önünde bulundurularak sosyal ve fiziksel engellerin kaldırılması için bir takım etkinlikler planlanmıştır. Bu etkinlikler ve uygulama başlıkları aşağıda sırasıyla verilmiştir. Projenin uygulama süresi bir yıldır. Uygulama başlıkları şöyledir; Kitap Okuma Etkinliği, Değerler Eğitimi, Top Oyunları, Şiir Dinletisi Çalışmaları, Şiir dinletisi Sunumu, Müze gezisi, Engelli çocuklara özel 23 Nisan Etkinliği, Uçurtma Uçurma Şenliği, Yaşlılarla Buluşma (Gönüllü Nine ve Dedelik), İl yönetimiyle proje üyelerini buluşturma, Birlikte Resim Yapma, Piknik.

BİLİNÇLENDİRME VE FARKINDALIK EĞİTİMİ

EĞİTİMİN ADI: Sosyal Ekonomik Destek alan ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında değerlendirilen müracaatçılara farkındalık ve bilinçlendirme eğitimi.

EĞİTİM İÇERİĞİ: SED Mevzuat Tanıtımı, Aile İçi İletişim, 6284 Sayılı kanunun tanıtımı, Hijyen Eğitimi, Boşanma/Nafaka ve Hukuki Hakların Tanıtımı, Para Yönetimi ve İktisat.

ÖNCELİK ALANI: Amasya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne SED desteği almak için başvuran ve aile içi şiddete maruz kalan bayanlar öncelikli olarak eğitim içeriğine dahil edilmektedir.

AİLE VE BOŞANMA SÜRECİ DANIŞMANLIĞI

UYGULAMA / KONU ALANLARI: Aile içi iletişim güçlükleri yaşayan çiftlerin sıkıntıları

Çiftleri boşanmaya sürükleyen hem çekirdek aile hem de geniş aile kaynaklı sıkıntılar

ÖNCELİK ALANI: Boşanma öncesinde, esnasında ve sonrasında kurumumuza bireysel başvuruda bulunmuş, kendi aile birimi ile ilgili sorunlarını çözmekte zorlanan bireyler ve eşleri

Erkek ile kadın arasındaki yaşam birliği olarak tanımlanan evliliğin hiçbir uzlaşma götürmediği, eşler için tüm anlamını yitirdiği durumlarda evliliğin sona ermesi bir çözüm olarak gündeme gelebilmektedir.

Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde evlilik ve aile danışmanlığına verilen önemin giderek arttığı, aileler ve çiftlerle çalışan danışman ve psikologların çeşitli kuramlar ve yaklaşımlar ışığında bu konuya daha fazla eğilmeye çalıştıkları gözlemlenmektedir. Bu anlamda profesyonel destek, boşanmanın gündeme geldiği ve gerçekleştiği durumlarda aile üyelerinin yeni duruma uyumu sağlıklı iletişimin sağlanması ve yeniden yapılanması konusunda faydalı olabilmektedir.  Verilen danışmanlığın amacı danışanın boşanma döngüsünü en iyi şekilde işletebilmesini sağlamaktır.

FARKLILIKLAR ZENGİNLİĞİMİZ ROMANLAR KARDEŞİMİZ PROJESİ

FALİYETE BAŞLAMA GEREKÇESİ: Türkiye’de yaşayan Romanların büyük bir kısmı birbirleri ile iç içe geçmiş ve kısır döngü etkisi yaratan sosyal dışlanma ve aşırı yoksulluk konularından etkilenmektedir. Türkiye’deki pek çok Roman standartların altında özelliklere sahip yerlerde yaşamaktadır. Sağlıksız çevre koşulları ve mülkiyet güvencesinin olmaması ana problemlerdir. Türkiye’deki Romanların eğitim konusu alarm sinyalleri vermektedir. Okul devamsızlığı ile başarı oranlarının düşük olması ve okuldan küçük yaşta ayrılmaları endişe verici boyuttadır. Romanların genel olarak düzenli bir işe veya sosyal sigortaya erişimleri bulunmamaktadır. Bu dışlanmanın sebepleri arasında düşük eğitim seviyesi, iş için pazarda gerek duyulan becerilere sahip olunmaması, geleneksel iş alanlarının azalması ve en başta yarınlarını düşünmeme ile birlikte önyargı ve ayrımcılık bulunmaktadır.

Romanlar kayıt dışı ekonomi içerisinde çok çeşitli işlerde ve genellikle de geçici işlerde çalışmaktadırlar. Roman nüfusunun genel sağlık durumu iyi değildir ve bu hususun başında barınak tipli hijyenik olmayan evlerde yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Romanlar Türk toplumu içerisinde kendilerine karşı önyargılardan mağdur olmakta, bu da iş, kiralık ev ve eğitim konularında ayrımcılık ve dışlanma ile karşı karşıya kalmalarına yol açmaktadır.

AMAÇ: Projenin genel amacı Roman vatandaşların toplumsal yaşama uyumlarının arttırılması ve toplumun ortak değer algılarının benimsetilmesi.

HEDEFLER: Roman vatandaşlarının mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, El sanatları becerileri kazandırılarak gelir sahibi olmaları, Kişisel ve sosyal iletişimlerinin geliştirilmesi ve bu yolla sosyal dışlanmanın azaltılması.

MAHKUMLAR ISLAH OLSUN TOPLUM FERAH BULSUN

GEREKÇE: Suç ve suçluluk ile ilgili çalışmalar, suçun yaş, medeni hal, eğitim, meslek, vb. faktörlerle çok yakından etkili olduğunu ortaya koymakta. Ancak suç türü, şekli, işleniş biçimi, sebepleri vb. faktörler arasında en etkili olan faktörlerden bir diğeri de cinsiyet olarak gösterilmektedir. Suç, toplumlar arasında nicelik ve nitelik olarak farklılık göstermesine rağmen, hemen hemen bütün toplumlarda kadın suç oranları ile erkek suç oranları arasında kadınlar aleyhine olmak üzere farklılık görülmektedir.

Yapılan çalışmalar; cezaevlerinde kalan kadınlar  suç işlemeleriyle ilgili mağduriyeti daha çok hissetmektedirler. Bu mağduriyet karşısındaki baş etme yöntemleriyle ilgili desteğe daha fazla gereksinim duymaktadırlar. Cezaevinden çıktıktan sonrada topluma tutunmalarında da güçlük çekmektedirler.

AMAÇ: Amasya cezaevinde farklı suçlardan tutuklu kadınları, psiko-sosyal ve kişisel destekler vasıtasıyla sosyal hayata ve cezaevinden çıktıktan sonraki hayata hazırlamak.

HEDEFLER: Cezaevindeki tutuklu kadınların kişiler arası sağlıklı iletişimin koşulları, kendini tanıma, iletişimi geliştiren iyi dinlemenin özellikleri, etkin dinlemenin faydaları, etkin dinleme becerileri, iletişimi engelleyen faktörler, ben dili ve sen dili kavramları hakkında bilgilendirilmesi.

ŞEFKAT EĞİTİMİ PROJESİ

PROJENİN AMACI: Toplumda öncelikli riskli grup içinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü himayesindeki çocuklarımız ile ailelerinin yanında örgün eğitime devam eden öğrencilerimize yönelik olarak, okul zamanlarının dışında eğitim, kültür, sanat ve sosyal alanlarda birlikte etkinlikler yapılması, geleceğimizin temellerini oluşturan çocuklarımızın donanımlı bireyler haline getirilmesi ve toplumla kaynaşmaları, böylece bu çocuklarımızın kendini öteki gibi hissetmemesini sağlamaktır.

PROJENİN GENEL HEDEFİ: Amasya ili Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü himayesinde bulunan 4 ve 8. sınıf aralığındaki çocuklarımız ile ailelerinin yanında örgün eğitime devam eden aynı yaşlardaki öğrencilerimizin okul dışındaki zamanlarda eğitim, kültürel, sosyal ve sanatsal alanlarda bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi için birlikte katılacakları etkinlikler düzenlenecektir. Aile ortamının sıcaklığına muhtaç öğrencilerin toplumla kaynaşması sağlanacaktır.

PROJENİN ÖZEL HEDEFLERİ: Değerler eğitimi ile öğrencileri topluma daha faydalı hale getirmek, Öğrencilerin toplumla kaynaşmasını sağlamak, Öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerilerini geliştirmek, Öğrencilere, uygulama şansı bulamadıkları faaliyetleri yaptırmak, Öğrencilerin eğitiminde, toplumun farklı kesimlerinin katkısını sağlamak, Bilim, sanat ve kültürel konularda gelişimlerini sağlamak, Öğrencilere toplum için önemli ve değerli olduklarını hissettirmek,

Öğrencilerin zararlı alışkanlıklara yönelmelerini engellemek, Öğrencilerin hayata erken yaşlarda hazırlanmalarına katkı sağlamak, Toplumsal bilinç, destek ve farkındalık oluşturmak.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yaz?lar?n? incele
Naci KONYAR
Yaz?lar?n? incele
İsa ÇOLAKER
Yaz?lar?n? incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yaz?lar?n? incele
Ülkümen PELİTLİ
Yaz?lar?n? incele

  Genel Haberler    
  Sanayi Kapasitesi %103 Büyüyecek..  
  Tarım Uzmanı Bölüm: Bu Sene Üreten Kazanır..  
  Ülkemiz Avrupa'da Lider Konumdadır..  
  Ziyarete Gelenler 700 Yıl Öncesine Yolculuk Y..  
  Bitkisel Atık Yağ Çöp Değildir Projesinin İmz..  
  Olağanüstü Karar Özeti..  
  Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Sözleşmeli ..  
  Zonguldak'ta Ulaşım İhalesi..  
  Hopa Belediyesi'nden Dükkan Satış İhalesi..  
  Üreticilere Süt Sağım Makineleri Dağıtıldı..  
T?m?n? G?ster
  ?nemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Sabuncuoğlu Şerefeddin E.A.Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

booked.net
  D?viz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.